Wpływ kawy na zdrowie

kawa zdrowie

Budzisz się rano i pierwszą czynnością, którą wykonujesz jest włączenie ekspresu do kawy?

Od dłuższego czasu zastanawiasz się czy kawa jest pomysłem przed śniadaniem, ale jednocześnie nie potrafisz sobie jej odmówić?
Została ona sprowadzona do Europy w XII wieku i od tamtego czasu ciągle ma swoje wzloty i upadki. Jedni twierdzą, że jest bardzo pomocna dla ludzkiego organizmu, inni, że bardzo szkodzi. Kawa jest tematem bardzo kontrowersyjnym.

Jeszcze kilka lat temu lekarze zalecali całkowite odstawienie kawy.

Przede wszystkim ze względu na to, że w przypadku spożywania jej w dużej ilości, negatywnie wpływała na układ krwionośny. Aktualnie pojawia się coraz więcej informacji na temat dobroczynnego wpływu kawy na człowieka. Kawa oprócz najbardziej obwinianego składnika jakim jest kofeina, posiada również wiele innych dobrych składników. Jednym z nich są polifenole. Maja one działanie przeciw bakteryjne, blokują powstawanie wolnych rodników. Spełniają funkcje ochronne, jeżeli chodzi o serce oraz układ krwionośny. Spowalniają starzenie się skóry.

Pita w umiarkowanych ilościach, czyli dwie lub trzy filiżanki dziennie będzie miała na nas bardzo pozytywny wpływ. Należy jednak wiedzieć, że organizm człowieka bardzo szybko przyzwyczaja się do ilości kofeiny, którą mu dostarczamy i w pewnym momencie możemy już nie odczuwać jej pobudzającego wpływu. Wtedy najlepszą alternatywą wydaje nam się zwiększenie ilości wypijanej kawy i tutaj popełnimy błąd, który może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Nie zwiększenie a zmniejszenie, bądź całkowite odstawienie na jakiś czas sprawi, że będziemy reagować na kawę tak jak na początku.

Kawa może mieć i pozytywny i negatywny wpływ na ciało człowieka. Wszystko zależy od tego, w jakiej ilości ją spożywamy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*