Jakie filiżanki warto wybrać do picia kawy?

filizanka porcelanowa

Dobór odpowiedniej filiżanki jest bardzo ważny. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na odpowiednim aromacie naszego naparu. Sprawdźmy, czym warto się sugerować podczas jej zakupów i na co zwracać uwagę, by nie popełnić poważnego błędu.

Jaki materiał?

Przyjęło się, że filiżanki porcelanowe są najlepszym rozwiązaniem dla miłośników kawy. I tak jest – porcelana jest bardzo słabym przewodnikiem ciepła. Jednocześnie posiada dużą pojemność cieplną. Dzięki temu ciepło nie ucieka tak szybko i pozostaje w naparze. Kupując filiżankę porcelanową, zawsze zwróćmy uwagę na jej grubość. Im jest ona większa, tym lepiej dla nas. Grubsza porcelana znacznie lepiej izoluje przed ciepłem, niż porcelana cienka. Popatrzmy na to też od praktycznej strony. Cienka porcelana znacznie szybciej się stłucze.

Opcjonalnie można tez wybrać filiżanki szklane. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie korzystne głównie ze względu na cenę. Szkło jest znacznie tańsze od klasycznej, oryginalnej porcelany. Z kolei jego parametry cieplne są podobne. Skoro już jesteśmy przy materiale, warto też zastanowić się nad kolorem naszej filiżanki. Udowodniono, że kawa wewnątrz porcelanowej filiżanki smakuje inaczej, zależnie od barwy naczynia.

Nie zapominajmy też o tym, że na rynku znajduje się mnóstwo filiżanek wyprodukowanych z materiałów bardzo podobnych do porcelany. Jak je odróżnić od oryginału? Wystarczy, że delikatnie uderzymy o ich krawędź końcówką metalowego przedmiotu. Jeśli odgłos będzie dźwięczny, to znaczy, że mamy do czynienia z oryginalną porcelaną.

Jaki kształt?

Gdy wybieramy porcelanowe filiżanki do naszego serwisu, koniecznie weźmy pod uwagę ich kształt a szczególnie – kształt uchwytów. Najczęściej mają one kształt oczka. Sprawdźmy, czy nasz palec przechodzi przez nie w miarę swobodnie. Jeśli nie, istnieje duże prawdopodobieństwo że sparzymy się podczas trzymania filiżanki.

Uchwyt powinien też maksymalnie odstawać od krawędzi bocznej filiżanek. Im jest on dłuższy, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on chłodny nawet po zalaniu filiżanki gorącym, czarnym naparem.

Warto też dobrać filiżanki pod kątem ich pojemności. Jeśli chodzi o filiżanki do kawy porcelanowe są z reguły przeznaczone do cappuccino i espresso. W pierwszym przypadku ich pojemność powinna sięgać około 150 – 180 ml. W drugim – ze względu na mocny charakter espresso, ich pojemność nie powinna przekraczać 50 – 80 ml.

Kształt filiżanki również ma znaczenie. W przypadku filiżanek do espresso sprawdzają się głównie produkty w kształcie litery V. Z kolei do cappuccino najlepiej nadają się okrągłe filiżanki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*